Typy srsti
SRST VŠEOBECNĚ
Srst je tělní ochlupení u savců (u člověka se tento pojem nepoužívá). Chrání zvíře před nepříznivými vnějšími vlivy, jako je déšť, chlad apod. Ne všichni savci mají srst, a u některých je tvarově či funkčně pozměněna. Řada druhů svou srst každoročně obměňuje a můžeme u nich rozlišit řidší letní srst a hustší zimní srst. Tuto schopnost nazýváme línání. Barva srsti má funkci maskovací, ale někdy též signální. Srsti rozmanitých zvířat využívá k různým účelům i člověk.
SRST PSŮ
Složení srsti:
- Pesíky (svrchní krycí srst) jsou dlouhé tvrdé a hrubé.
- Podsada (spodní srst) je jemnější a kratší než pesíky.
Tak jako u lidí i chlupy drží v kůži pomocí vlasových cibulek. Mazové žlázy zajišťují kůži pružnost, vláčnost a lesk srsti, ale také její ochranu před vodou či ultrafialovým zářením. Papila s keratinem vyživuje cibulku.. Kůra chlupu obsahuje pigment. Dle jeho uložení, barvy a množství je pak určena barva chlupu. Z několika vlasových cibulek vyrůstá několik chlupů, ze kterých je jen jeden pesík. Vzduch zadržený mezi chlupy spolu s nimi tvoří základní tepelnou izolaci psa a to jak proti chladu i proti horku. Tento vzduch si při správné struktuře srsti udržuje mikroklima i s jistým stupněm vlhkosti. Její nepřirozené množství může nežádoucím způsobem podporovat plísně, kvasinky a bakterie způsobujících ekzémy, kterými může posléze trpět i člověk. Zvláštním typem chlupu jsou pak chlupy hmatové. Nacházejí v oblasti čenichu, na pyscích, spodní čelisti a nad očima.
Výměna chlupů probíhá ve třech fázích: nejdříve chlupy dorůstají do konečné délky, poté se jejich růst na určitou dobu zastaví a následuje vytlačení chlupů chlupy novými a staré tak vypadnou. Pravidelná výměna srsti (línání) u psů probíhá většinou dvakrát ročně. Psi žijící v teple našich domovů línají mírněji, ale zato celoročně. Intenzitu výměny srsti a kvalitu srsti ovlivňují pak také např. hormonální změny, zdravotní stav, kvalita potravy (velmi), obsah důležitých složek v ní nebo i stres. Ne všechna plemena línají, některým roste srst trvale (tak jako lidské vlasy) a proto se musí pravidelně stříhat (pudl, bišonek apod).
Co ovlivňuje kvalitu srsti?
- výživa s dostatkem vitamínů a minerálů (biotin)
- celkový zdravotní stav psa a stav jeho kůže (příčinou vypadávání srsti může být i alergie)
- paraziti (ovlivňují celk. zdr. stav, vysouší srst, způsobují kožní problémy např. alergie)
- hormonální rozkolísanost (způsobuje nepravidelné nebo silné línání, lámání srsti, slábnutí, třepení apod.)
- genetické dispozice po rodičích (např. slabé chlupy, délka chlupů)
- stres (může způsobit vypadávání srsti)
- prostředí v jakém pes žije
- péče o srst (hygiena psa, vhodná kosmetika pro tuto péči )
TYPY SRSTI U PSŮ
V dnešní době jsou plemena velmi různorodá a totéž můžeme říct i o jejich srsti. Ještě v nedávné době se plemena dle srsti rozdělovala na 3 poněkud omezené typy; dlouhosrtá, krátkosrstá a drsnosrtá. Tyto druhy dnes stále platí, avšak mají řadu poddruhů typů srsti, které jsou v porovnování značně odlišné na oko a mnohdy velmi rozdíln co se týče péče. Proto jsem srst rozdělila na celkem 8 možných variant. O péči o danou srst se dozvíte v rubrice PÉČE O SRST.
Psí plemena dle struktury srsti a délky chlupů v 8mi variantách:
1. DLOUHÁ SRST
šeltie, špic, shi-tzu, bernardýn, čau čau
2. DLOUHÁ HEDVÁBNÁ SRST
yourkshire terier, maltézký pinč, afghánský chrt, briard
3. KRÁTKÁ / HLADKÁ SRST
ohaři, dalmatin, rhódézský ridgeback, labrador, boxer, dobrman, bavorský barvář
německý ovčák, krátkosrstá kolie, krátkosrstý čau čau, aljašský malamut, sibiřský husky, anatolský pastevecký pes
4. KOMBINOVANÁ SRST
Na obličeji, hlavě a předních stranách končetin je srst velmi krátká, hladká a jemná. Na těle pak je srst kratší s hustou podsadou a přiléhajícími nebo zvlněné pestíky, na hrudníku, zadních stranách předních nohou a stehen a na spodní straně ocasu jsou tzv. dlouhé a bohaté prapory.
zlatý retrívr, dlouhosrstý jezevčík, anglický kokršpaněl, anglický špringršpaněl, gordonsetr, irský setr, anglický setr
5. DRÁTOVITÁ / HRUBÁ SRST
Foxteriér, hrubosrstý jezevčík, velký vendéeský hrubosrstý honič, maďarský hrubosrstý ohař
6. KADEŘAVÁ / KUDRNATÁ SRST
Kadeřavý bichon, pudl, bedlington teriér, curly coated retriever (retrívr s kudrnatou srstí)
7. PLSTNATÁ SRST
Komondor, španělský vodní pes, puli
8. BEZ SRSTI / NAHÁČI
Mexický naháč, Peruánský naháč, americký bezrszý teriér, čínský chocholatý naháč